Aktuálně        Cvičení        Před porodem        Porodnice         Porod do vody        Otec u porodu        Po porodu                 Fotky      Kontakt
    POROD DO VODY
Porod do vody můžete volit i ve Znojmě.

Na podzim r.1992 zahájila znojemská porodnice provoz ve vaně, zpočátku pouze s využitím hydroterapie v 1.době porodní. První porod do vody se realizoval 19.6.1963. Hydroterapie se provádí ve speciální vaně o rozměrech 180x110x50cm. Do vody se nic nepřidává. Po každém užití je vana důkladně vydrhnuta a dezinfikována chloraminem, incidurem nebo lysoforminem. Jedenkrát týdně se provádí stěry pro ujištění, že je voda bez bakterií.

vana Tato místnost s vanou je součástí porodního sálu a provoz zde zajišťují službu konající dvě porodní asistentky, jeden ženský lékař a k ošetření novorozence přichází dětská sestra. Pediatr a další ženský lékař jsou v případě potřeby k dispozici. Pokud se budoucí maminka rozhodne využít při porodu hydroterapie, vyčká se rozvinutí porodních kontrakcí a při brance 2-3cm vstupuje rodička do vany. Ve vaně si teplotu vody může maminka regulovat sama. Teplota vody se pohybuje v průměru kolem 38 stupňů Celsia. Teplo působí hlubokou relaxaci a další rychlejší dilataci. Někdy porodní činnost ve vodě ustává, kontrakce jsou málo intenzivní, proto se doporučuje začít znovu. Pokud není obnovena produktivní porodní činnost přistupuje se k medikamentóznímu ovlivnění oxytocinem v kombinaci s hydroterapií. Ozvy plody jsou sledovány ultrazvukovou hlavicí a je kvalifikovaně rovnocenná dozoru mimo vanu.

Ať je žena při porodu ve vaně či mimo ni, je přijatelná každá poloha, která je pro ni pohodlná. Široká oválná vana umožňuje polohu v polosedě, předklonu, podporu nohou i pozici na rukou i na kolenou. Pokud dochází k porodu ve vodě, žena na porodním sále rodí v polosedě se zapřenýma nohama o okraj vany, případně s podpůrným držením partnerem. Porodní asistentka klečí na podlaze vedle vany. V klidu sleduje prořezávání hlavičky. Při kontrakci rodička napomáhá vypuzení plodu tlačením. Při vlastním porodu není nutná episiotomie.

Důležitý faktor ochrany hráze je jemný nenásilný porod, který umožňuje vaginální tkáni dostatečné roztažení. Porodní asistentka dítě po porodu zachytí a s nepřerušeným pupečníkem přiloží dítě k prsu. Matka si může dítě hladit a omývat vodou. Pupečník se nechává dotepat, teprve poté se přistupuje k přerušení. Přestřižení pupečníku může na přání provést i tatínek. Novorozenec klidně leží na hrudníku matky a spontálně dýchá. Novorozenec je v kritické fázi přestavby kardiopulmonální jednotky zásobován kyslíkem, plícemi i placentou. Následně dětská sestra ošetří novorozence v novorozeneckém boxu. V 50% bývá u porodu otec.
 

Copyright © 2010    iWebs s.r.o.    Všechna práva vyhrazena.